MAMY NA OKU
Bunkier Sztuki w Krakowie otwarty po kilkuletnim remoncie
Art and Heritage in Central Europe
Bunkier Sztuki jest jedną z najważniejszych polskich instytucji kultury prezentujących sztukę współczesną, która u swoich początków funkcjonowała w ramach sieci Biur Wystaw Artystycznych, a w 1994 roku uzyskała status galerii miejskiej.
Misją instytucji jest realizacja szeregu aktywności kulturowych: wystawiennictwa i gromadzenia Kolekcji, a także działalność artystyczna, edukacyjna, popularyzatorska i wydawnicza. Od początku działalności w Galerii zaprezentowano ponad 980 wystaw. Kolekcja Bunkra Sztuki obejmuje 445 prac autorstwa 170 artystów z 20 krajów. Jej trzon stanowią dzieła nabywane po zakończeniu wystaw i akcji artystycznych. W wielomedialnej Kolekcji Bunkra Sztuki znajdują się obrazy, rysunki, grafiki, rzeźby, fotografie, instalacje, prace konceptualne, filmy, nagrania audio oraz dokumentacje performansów i spektakli. Program edukacyjny Galerii powstaje z myślą o różnych grupach wiekowych i specjalnych potrzebach odbiorców. Instytucja dąży do integracji krakowskiego środowiska kultury, instytucji, fundacji, szkół i uczelni, z którymi łączą ją wspólne cele i projekty artystyczno-dydaktyczne. Galeria ponadto od początku działalności publikuje katalogi wystaw oraz książki dotyczące współczesnej kultury wizualnej. Wydawnictwo Bunkra Sztuki współpracuje z artystami i teoretykami.
Modernistyczny pawilon z 1965 roku przez ostatnie trzy lata przechodził gruntowny remont. W ramach modernizacji wprowadzono nowoczesne, zintegrowane systemy oświetleniowe, zbudowano nowy system wentylacji mechanicznej, klimatyzacji i ogrzewania, system zabezpieczeń przed kradzieżą i zniszczeniem oraz poprawiono jakość rozwiązań konstrukcyjnych i wykończeniowych budynku. Budynek dostosowany jest do nowoczesnych standardów prezentowania sztuki, wprowadzono również udogodnienia dla osób ze specjalnymi potrzebami.
Galeria Bunkier Sztuki została ponownie otwarta i prezentuje nową wystawę czasową. Więcej informacji: https://bunkier.art.pl
Copyright © Herito 2020