
MAMY NA OKU
Call for Papers: „Vladimír Karbusický (1925–2002): An Academic at the Crossroads of Disciplines and Ideologies” (Praga, 7–8 listopada 2025)
Art and Heritage in Central Europe
W roku 2025 przypada setna rocznica urodzin czeskiego muzykologa i etnologa Vladimíra Karbusický’ego (1925–2002). Aktywna i owocna kariera Karbusický’ego trwała kilka dekad i odzwierciedlała zmieniający się krajobraz oraz paradoksy czechosłowackich nauk społecznych i humanistycznych z czasów socjalizmu. W latach 50. Karbusický zaczynał jako folklorysta w nowo utworzonej Akademii Nauk i brał udział w dużym, ideologicznie uwarunkowanym projekcie badawczym skupionym na regionie górniczym wokół Kladna. Odwilż chruszczowowska pozwoliła mu szukać inspiracji w trendach spoza Bloku Wschodniego, a Karbusický zaczął się ugruntowywać w międzynarodowych sieciach naukowych. Jego zainteresowania obejmowały muzykologię, estetykę, folklor, semiotykę, historię, socjologię i filozofię. Okres ten zakończył się inwazją na Czechosłowację i publikacją jego ikonoklastycznej książki o teorii refleksji Lenina. Sytuacja ta zmusiła Karbusickiego do emigracji do Niemiec Zachodnich, gdzie został mianowany profesorem na Uniwersytecie w Hamburgu. Po upadku socjalizmu w 1989 r. regularnie wracał do ojczyzny i nawiązywał współpracę z czeskimi instytucjami.
Podążając śladami kariery Karbusickiego i biorąc go za przykład, organizatorzy zapraszają naukowców do przyłączenia się do nich w eksploracji niektórych istotnych kwestii nauk społecznych i humanistycznych XX wieku w Europie Środkowej. Chcą skupić się na następujących tematach:
1) Karbusický, jego życie i praca;
2) Interdyscyplinarność między muzykologią, etnologią i tym, co poza nią;
3) Zderzenia między indywidualnymi ambicjami a instytucjami socjalistycznymi;
4) Liczne oblicza polityki w nauce ery socjalistycznej;
5) Przekroczenie żelaznej kurtyny i rosnąca internacjonalizacja nauk społecznych po latach 50. XX wieku
6) Naukowcy emigracyjni i ich relacje z krajami ojczystymi.
Daty konferencji: 7–8 listopada 2025 r.
Miejsce konferencji: Biblioteka Muzykologiczna Instytutu Historii Sztuki Czeskiej Akademii Nauk, Puškinovo náměstí 9, 160 00 Praga
Wytyczne dotyczące nadsyłania prac: organizatorzy proszą o przesłanie streszczenia o maksymalnej objętości 1800 znaków/250 słów do Matěja Kratochvíla (kratochvil@eu.cas.cz) i Václava Kapsy (kapsa@udu.cas.cz) do 30 maja 2025 r. O wyborze prac zostaną Państwo powiadomieni w czerwcu 2025 r. Ostateczne prace powinny trwać 20 minut. Językiem konferencji będzie angielski.
Konferencję organizują Instytut Etnologii i Instytut Historii Sztuki Czeskiej Akademii Nauk.
Podobne wpisy
Copyright © Herito 2020