nr 47-46 (2022)
W SPRZEDAŻY

Dusza Gruzji

Prowadzone w Gruzji, na terenie starożytnego regionu Kolchidy, badania archeologiczne potwierdzają nieprzerwane istnienie miasta Kutaisi od 3400 lat. W mitologii greckiej to właśnie do Kolchidy – krainy niebezpiecznej, zamieszkanej przez wiedźmy i smoki – udają się Argonauci pod wodzą Jazona w poszukiwaniu złotego runa. Korzenie gruzińskiej kultury sięgają czasów antycznych, a jednak wiemy o niej bardzo niewiele.

Warto uzupełnić te braki, chociażby ze względu na wspólną historię: w XIX wieku Polacy byli jedną z najliczniejszych mniejszości narodowych na Kaukazie, a Polska stała się dla Gruzinów wzorem walki z rosyjskim imperializmem. Dziś Polacy są największą grupą turystów w Gruzji.

Teksty opublikowane w HERITO opowiadają o tym, jak Gruzini zaczęli myśleć o oddzieleniu się od Rosji, na jakich fundamentach instalowano w kraju komunizm i jakie były relacje między inteligencją a władzą. Na plan pierwszy wysuwa się jednak historia sztuki, literatura i muzyka. Redakcja zaprosiła do numeru specjalistów od rozwoju myśli narodowej, znawców kaligrafii, muzykologów, historyków, archeologów i dyplomatów. Dzięki ich zróżnicowanym perspektywom łatwiej zrozumieć duszę Gruzji i poznać jej dziedzictwo kulturowe.

KUP NUMER

Copyright © Herito 2020