
MAMY NA OKU
Call for Papers: „Who Owns Heritage? Local Communities and the Fight for Historical Monuments in the 19th and 20th Centuries” (Brno, 6 listopada 2025)
Art and Heritage in Central Europe
Co się dzieje, gdy osoby mieszkające obok zabytków historycznych — wierni, rolnicy, pracownicy, opiekunowie, lokalni urzędnicy, czy nawet zwierzęta i rośliny — postrzegają te miejsca jako swoje? Za pomocą jakich źródeł i podejść naukowych możemy odzyskać ich głosy i ich rolę w państwowych działaniach renowacji i konserwacji zabytków architektonicznych?
Ta konferencja bada debaty, konflikty i rolę lokalnych społeczności w polityce dziedzictwa, począwszy od połowy XIX wieku, a skupiając się szczególnie, ale nie wyłącznie, na Europie Środkowej i Wschodniej. Dąży również do zrozumienia roli podmiotów niebędących ludźmi, takich jak rośliny, zwierzęta, formacje naturalne, pogoda i różne, ponadludzkie perspektywy, które wnoszą do procesu tworzenia dziedzictwa. Konferencja opiera się na założeniu, że lokalne społeczności odgrywały nieuznaną rolę w oficjalnej polityce dziedzictwa, poprzez opór, negocjacje, adaptacje i wykorzystanie tradycji i wiedzy. Architekci i komisje często polegali na wiedzy i świadectwach tych społeczności, działali zgodnie z ich pragnieniami i zatrudniali je do prac restauracyjnych lub konserwacyjnych. Jednocześnie często pojawiało się poczucie walki o dziedzictwo. Przykładowo, niektóre społeczności sprzeciwiały się modyfikacjom swoich zabytków, podczas gdy architekci i instytucje państwowe musiały z drugiej strony zapobiegać przekształceniom, zastępowaniom lub wyburzeniom realizowanym przez mieszkańców. Konferencja ma na celu zrównoważenie nieproporcjonalnej uwagi, jaką otrzymywali gracze państwowi i elity, oraz przeanalizowanie roli, a także wpływu, jaki wywierali na tych, dla których zabytki były częścią codziennego życia.
Konferencja jest organizowana przez Uniwersytet Masaryka, Wydział Historii Sztuki i jest częścią projektu „Pierwsze historie architektury i tworzenie dziedzictwa narodowego w Europie Południowo-Wschodniej (1860-1930). Podejście transnarodowe (GN22-19492I) kierowanego przez dr Cosmina Mineę.
Konferencja odbędzie się na Uniwersytecie Masaryka w Brnie 6 listopada. Termin zgłoszeń (streszczenia objętości do 300 słów, tym krótkiej biografii) upływa 11 kwietnia. Należy je wysłać na adres cosmin.minea@phil.muni.cz. Wybrani uczestnicy zostaną powiadomieni do 22 kwietnia. Niektóre koszty podróży i zakwaterowania mogą zostać pokryte dla uczestników bez dostępu do finansowania instytucjonalnego.
Więcej informacji: https://arthistory.phil.muni.cz/news/call-for-papers-who-owns-heritage
Podobne wpisy
Copyright © Herito 2020