nr 52-51 (2024)
W SPRZEDAŻY

Zdrowe miejsca

Od czasów antycznych powstawały w Europie miejsca do zażywania odpoczynku i relaksu. Rzymianie zakładali ogólnodostępne łaźnie nie tylko na terenie Półwyspu Apenińskiego, dając początek kulturze uzdrowiskowej. „Wynalezienie” czasu wolnego w XIX wieku sprawiło, że wypoczynek przestał być elitarną przyjemnością klas wyższych, a wyjazd po zdrowie „do wód” stopniowo się demokratyzował i stawał coraz bardziej dostępny.

Praca najemna wraz z poprawą sytuacji materialnej i rozwojem kolei oraz biur podróży umożliwia urlopy poza miejscem zamieszkania, z dala od zgiełku miast przemysłowych. Wpływa to na rozwój zdrojów, uzdrowisk, miejscowości wypoczynkowych i kurortów, które przyjmują coraz więcej zróżnicowanych gości. Rodzi się i rozwija kultura, architektura oraz literatura uzdrowiskowa.

To właśnie ich środkowoeuropejskim wariantom przyglądamy się w tym numerze „HERITO”, które w stulecie wydania „Czarodziejskiej góry” Tomasza Manna zabiera w podróż do najważniejszych zdrowych miejsc naszego regionu, od Morza Bałtyckiego, przez zdroje Sudetów i Karpat, aż po rubieże cesarstwa Habsburgów.

KUP NUMER

Całe artykuły z tego numeru

Proza dla zdrowych

Ciechocinek
Małochleb Paulina

Copyright © Herito 2020