
MAMY NA OKU
Wystawa „Anatomia antyku. Ciało i ruch w rzeźbie” w Zamku Królewskim w Warszawie
Art and Heritage in Central Europe
Antyk to nie zamknięty rozdział. To fundament naszej tożsamości, często nieuświadomiony. Poznać go to lepiej zrozumieć siebie. Przyjdź na wystawę, która pokazuje, jak wzorce antyczne kształtowały kulturę polską i edukację artystyczną w XVIII i XIX wieku. Zobacz oryginalne starożytne rzeźby oraz zabytkowe kopie z marmuru i gipsu, w tym ocalałe relikty imponującej kolekcji króla Stanisława Augusta.
W drugiej połowie XVIII wieku antyk stał się dla artystów najważniejszym punktem odniesienia. Nurt ten, zwany klasycyzmem, narodził się we Włoszech, ale dotarł także na ziemie polskie. Jego głównym ośrodkiem stał się Zamek Królewski w Warszawie. To właśnie królowi Stanisławowi Augustowi, wielkiemu miłośnikowi antyku i mecenasowi sztuki, zawdzięczamy miejscowy rozkwit stylu dążącego do harmonii, doskonałości formy i ponadczasowego piękna.
Niespełnionym marzeniem monarchy było stworzenie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Z myślą o tym przedsięwzięciu zaczął gromadzić gipsowe kopie antycznych dzieł. Zbiór osiągnął liczbę ponad pięciuset egzemplarzy i był jednym z największych w Europie. Większość figur została zniszczona w czasie II wojny światowej, część jednak ocalała – i można ją zobaczyć na wystawie.
Wystawa jest czynna w Bibliotece Królewskiej od 13 czerwca do 21 września 2025.
Więcej informacji: https://www.zamek-krolewski.pl/aktualnosc/2565-anatomia-antyku-cialo-i-ruch-w-rzezbie
Podobne wpisy
Copyright © Herito 2020