MAMY NA OKU
Wystawy w Galerii Narodowej w Pradze: „Jiří Kolář – Voilà la femme” oraz „Salome: Femme Fatale symbolizmu i dekadencji”
Art and Heritage in Central Europe
Wśród kilku nowych czanowych wystaw w Galerii Narodowej w Pradze są dwie następujące:
1. „Jiří Kolář – Voilà la femme” – otwarta w Veletržním Pałacu od 27.09.2024 do 26.01.2025
Z okazji 110. Rocznicy narodzin artysty i poety Jiřígo Kolářa (1914–2002), Galeria Narodowa w Pradze przygotowała wystawę w gabinecie rycin poświęconą jego kolażom z lat 60. i 70. Zrobione z element reprodukcji słynnych dzieł sztuki. Zachwycająca mozaika historii sztuki została przez artystę przekształcona w opowieść o sztukach wizualnych XX wieku, będącą zarazem osobistym I uniwersalnym świadectwem tamtych czasów. Na wystawie znalazły się kolaże należące do kolekcji Galerii Narodowej w Pradze, które dotychczas nie były prezentowane.
Historia kolaży Kolářa opowiada również o życiu w czasach dyktatury. W latach 70. Jiří Kolář i jego żona Běla zdołali opuścić kraj i osiedli w Paryżu. Běla Kolářová wróciła jednak do Czechosłowacji aby zapobiedz konfiskacie ich majątku i na kilka lat spadł na nią zakaz opuszczenia kraju. Większość wystawy poświęcona jest właśnie podróży Běli Kolářovej.
Kolář został zaocznie skazany za emigrację, a pomimo wysiłków jego i jego żony prace z jego kolekcji zostały przejęte jako własność państwa i przekazane do Galerii Narodowej w Pradze. Po Aksamitnej Rewolucji Jiří Kolář podarował skonfiskowane prace galerii i stał się pierwszym mecenasem Stowarzyszenia Przyjaciół Galerii Narodowej w Pradze.
Więcej informacji: https://www.ngprague.cz/en/event/4163/jiri-kolar-voila-la-femme
2. „Salome: Femme Fatale symbolizmu I dekadencji” – otwarta w Veletržním Pałacu od 27.09.2024 do 12.01.2025
Biblijna Salome była żydowską księżniczką, która jako zapłatę za zmysłowy taniec dla króla Heroda zażądała głowy św. Jana Chrzciciela. Dla artystów przełomu XIX I XX wieku uosabiała ona niebezpieczną femme fatale, która uwodzi mężczyzn i prowadzi do zguby. Gabinet rycin prezentuje Salome we francuskich dziełach (Pablo Picasso), ale przede wszystkim ukazuje, jak temat ten stał się popularny w sztuce na terenach czeskich poprzez rysunki i grafiki tworzone przez członków artystycznego stowarzyszenia Sursum (Josef Váchal, František Kobliha, Jan Konůpek) oraz w grafikach autorstwa malarzy z grupy Die Pilger (August Brömse i Norbert Hoschsieder).
Więcej informacji: https://www.ngprague.cz/en/event/4164/salome-femme-fatale
Podobne wpisy
Copyright © Herito 2020