MAMY NA OKU
Wystawa „Maulbertsch pinxit. Dzieła zamówione u Franza Antona Maulbertscha na Morawach i w Czechach” w Pałacu Arcybiskupim w Kromierzyżu
Art and Heritage in Central Europe
Franz Anton Maulbertsch to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa późńobarokowego w Europie Środkowej. Jego nazwisko można połączyć z bardzo wieloma malowidłami i nastawami ołtarzowymi w kościołach Czech i Moraw.Jedną z ostatnich i zarazem wyjątkowych jego realizacji były malowidła w Sali Filozoficznej praskiego klasztoru na Strahovie, gdzie na zlecenie norbertanów zrealizował podobne zamówienie jak dwie dekady wcześniej w bibliotece Louckiego Klasztoru w Znojmie.
Wystawa prezentuje nie tylko liczne prace Maubertscha zrealizowane na terenach Czech i Moraw, lecz także przygląda się jego warsztatowi. W szczególności chodzi o prace wiedeńskiego kolegi i współpracownika Maulbertscha, Felixa Ivona Leichera (1726-1812), który nie pracował w jego warsztacie, a także młodszego o prawie pokolenie Josefa Winterhaldera Młodszego. (1743-1807), Były uczeń Maulbertscha, naśladowca i wielokrotny jego współpracownik, był aktywny w warsztacie swego mistrza szczególnie we wczesnych latach swej twórczości. Echa charakterystycznego stylu Maulbertscha są także prezentowane w innych dziełach, których autorstwo często pozostaje nieznane.
Wybór miejsca wystawy nie był przypadkowy – w 1759, Maulbertsch został zatrudniowny przez biskupa Ołomuńca, Leopolda Bedřicha z Egkhu, do zrealizowania malowideł w pałacu w Kromierziżu. Inne ścienne malowidła zrealizowane przez warsztat Maulbertscha w kościołach Czech i Moraw zostaną zaprezentowane w formie cyfrowej. Bogato ilustrowany katalog powstał we współpracy z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Masaryka w Brnie.
Wystawa organizowana przez Muzeum Sztuki w Ołomuńcu jest otwarta od 31 maja do 29 września 2024.
Więcej informacji: https://muo.cz/en/vystavy/maulbertsch-pinxit/
Podobne wpisy
Copyright © Herito 2020