MAMY NA OKU
Art and Heritage in Central Europe
Wystawy
Wiosenne wystawy w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK)
Art and Heritage in Central Europe
Nowe wystawy w MOCAK otwarte 12 kwietnia 2024:
- „Jedzenie w sztuce” to 11. wystawa z flagowej serii MOCAK-u, w której MOCAK konfrontuje ważne obszary życia z refleksjami artystów. Wcześniej przyglądali się tematom takim jak: historia, sport, ekonomia, zbrodnia, gender, medycyna, ojczyzna, sztuka, natura, polityka, analizując zawarte w nich prawdy i związane z nimi manipulacje. Jedzenie w tym kontekście jest wyjątkowe, bo stoi u podstaw życia, przez co ma wpływ na wiele jego aspektów. Na wystawie prezentowane są prace 66 artystów z wielu krajów, w różnych mediach, takich jak malarstwo, fotografia, wideo, obiekt i instalacja.
Wystawa czynna jest do 16 marca 2025. Więcej informacji: https://www.mocak.pl/jedzenie-w-sztuce - „Sploty. Współczesna tkanina artystyczna z Kolekcji MOCAK-u” prezentuje pięć tkanin, które są wyraziste w sensie artystycznym. Są to dzieła Faiga Ahmeda, Rya Davida Bradleya, Emilii Bohdziewicz, Mony Hatoum oraz Małgorzaty Markiewicz. W ostatnich latach można zauważyć wyraźny wzrost zainteresowania współczesnych twórców tkaniną jako medium pozwalającym na rozszerzenie formy i zakresu wypowiedzi. Prace wykonane w tej technice stanowią również ważny obszar dla Kolekcji MOCAK-u.
Wystawa jest czynna do 28 lipca 2024. Więcej informacji: https://pl.mocak.pl/sploty-wspolczesna-tkanina-artystyczna-z-kolekcji-mocak-u - „Michel Kichka. Rysownik na linii frontu” pokazuje wybór prac, które dotyczą dwóch wojen: tej w ojczyźnie artysty i wojny, która ma miejsce w innym kraju, z dala od jego domu. W czasie pokoju zwykle stara się rysować z uśmiechem na ustach, używając sarkazmu i lekkiej prowokacji. Jednak 7 października, w dniu barbarzyńskiego ataku Hamasu na Izrael, zmienił się sposób, w jaki pracuje. Pociągnięciami ołówka i pędzla stara się wspierać swój naród, dawać siłę rodzinom zakładników, wyrażać współczucie dla tych, którzy stracili matki, ojców, córki, synów, siostry i braci, wykazywać empatię z osobami rannymi i straumatyzowanymi oraz ludźmi, którzy zostali uchodźcami we własnym kraju.
Wystawa jest czynna do 2 czerwca 2024. Więcej informacji: https://pl.mocak.pl/michel-kichka-rysownik-na-linii-frontu
Podobne wpisy
Copyright © Herito 2020