MAMY NA OKU
Wystawa „Wilno, Vilnius, Vilne 1918-1948: jedno miasto – wiele opowieści” w Muzeum Narodowym w Krakowie
Art and Heritage in Central Europe
Wystawa ukazuje Wilno w wyjątkowo skomplikowanym okresie historycznym. Poznajemy miasto dzięki obrazom, grafikom, zdjęciom i innym pracom ówczesnych twórców. W latach 1918–1948 Wilno przechodziło z rąk do rąk – stawało się częścią Polski i Litwy, było zajmowane przez hitlerowców i przez wojska radzieckie. Okupacje i wojny radykalnie zmieniły strukturę społeczną i populację miasta, wpłynęły też na jego architekturę i urbanistykę.
Siedmioczęściowa narracja ekspozycji pokazuje, jak artyści ówczesnego wieloetnicznego i wielokulturowego Wilna postrzegali swoje miasto. Obok przedstawicieli kultury polskiej ważną rolę w tworzeniu tego wizerunku odegrali również artyści litewscy, żydowscy i białoruscy.
Kuratorzy: Giedrė Jankevičiūtė, Andrzej Szczerski
Koordynatorzy: Ieva Mazūraitė-Novickienė, Katarzyna Pawłowska
Projekt aranżacji wystawy: Magdalena Bujak
Wystawa jest czynna od 24.05 do 03.09.2023.
Więcej informacji: https://mnk.pl/wystawy/wilno-vilnius-vilne-1918-1948-jedno-miasto-wiele-opowiesci
Ponadto Międzynarodowe Centrum Kultury oraz Muzeum Narodowe w Krakowie postanowiły połączyć siły. Od 15 czerwca do 3 września 2023 roku osoby posiadające bilet na wystawę „Litwa. Dwa stulecia fotografii” w MCK mogą kupić bilet na wystawę „Wilno, Vilnius, Vilne 1918–1948. Jedno miasto – wiele opowieści” za połowę ceny. Więcej informacji: https://mck.krakow.pl/aktualnosci/do-dwoch-razy-sztuka-zobacz-dwie-wystawy-druga-za-pol-ceny
Podobne wpisy
Copyright © Herito 2020